Achievements

Achievements

ACHIEVEMENTS OF STUDENTS 2016-17

CBSE Results

GAMECATEGORYRESULT
BASKETBALLU 17Participation
VOLLEYBALLU 14, 17, 192nd Runner up
KABADDIU 192nd Runner up
FOOTBALLU 14Participation
ATHLETICSU 17Ashutosh Mishra- 3rd Position


KHEL - MAHAKUMBH 2016-17

GAMECATEGORYRESULT
BasketballU 17Winner in District and Selected for State level
VolleyballU 14, 17, 19Winner in Taluka and Selected for District level
KabaddiU 17, 19Winner in Talukalevel Selected for District and
U-19: 3rd place in Taluka Level
FootballU 143rd place in District level &6 players selected for State
AthleticsU 17NEHA RAI- 1st place in Shot-put in Taluka level
SHIVAM PUROHIT- 1st place in 800 mts & 1500 mts
ASHUTOSH MISHRA- 3rd place in 100 mts
SwimmingU 14, 17, 1912 Students selected for State level
ChessU 113 Students – 1st Place in Taluka level and selected for District
BadmintonU 14, 17, 191 Girl selected for State level


RESULT FOR TALUKA ATHLETICS TOURNAMENT AT NARGOL CRICKET GROUND ON AUGUST 24, 2016

S.NO.CATEGORYEVENTSTUDENT NAMEPOSITION
1U 14BOYS100 MTRVANSHAJ VIKRAMSECOND PLACE
2U 14BOYS600 MTRPRANAV J NAIRFIRST PLACE
3U 14GIRLS100 MTRANNIE H PATELSECOND PLACE
4U 14GIRLS400 MTRANNIE H PATELFIRST PLACE
5U 14GIRLS200 MTRBRITY M DAJISECOND PLACE
6U 17 BOYS DISCUSS THROWANKIT A SINGHSECOND PLACE
7U 19 BOYSSHOTPUTADITYA MISHRASECOND PLACE
8U 19 BOYS100 MTRASHUTOSH R MISHRAFIRST PLACE
9U 19 BOYS400 MTRASHUTOSH R MISHRASECOND PLACE
10U 19BOYS1500 MTRSHIVAM D PUROHITFIRST PLACE
11U 19BOYS1500 MTRSHIVAM D PUROHITFIRST PLACE


RESULT FOR SPORTS TOURNAMENT FOR AUGUST 2016

S.NO.DATECATEGORYGAMEVENUERESULT
142468U 17BOYSKABADDIKALGAM PANCHAYAT GROUND,FANSAWINNER
242468U 17BOYSKABADDIKALGAM PANCHAYAT GROUND,FANSASECOND RUNNER UP
342498U 14BOYSVOLLEYBALLLAXMI VIDYAPEETH,SARIGAMRUNNER UP
442498U 17BOYSVOLLEYBALLLAXMI VIDYAPEETH,SARIGAMWINNER
542498U 19BOYSVOLLEYBALLLAXMI VIDYAPEETH,SARIGAMWINNER
642498U 19BOYSTABLE TENNISATUL VIDYALAYA,ATULPARTICIPATE
742498JUNIOR NATIONALBOYSSOFTBALLLOVELY PROFESSIONALUNIV. CAMPUS,JALLANDHAR(PUNJAB)PARTICIPATE
842559U 19BOYS/GIRLSBADMINTONATUL CLUB,ATULPARTICIPATE
942590U 17BOYS/GIRLSBADMINTONATUL CLUB,ATULPARTICIPATE
1042621U 14BOYS/GIRLSBADMINTONATUL CLUB,ATULPARTICIPATE


ANNUAL SPORTS MEET 2016-17

EVENTS FOR CLASSES I – XII

  • Athletic events : 100mt, 200mt, 400mt, 800mt
  • Long Jump
  • Shot Put
  • Discus Throw
  • Tug-of-war

HOUSESCORESPOSITION
Green house23101st
Yellow house12002nd
Red House11203rd
Blue house9104th

ACHIEVEMENTS OF STUDENTS 2018-19


ATHLETIC ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVEVENTSCATEGORYPOSITION
1NIVEDITA SOORAJ PARSAD2ASTANDING BROAD JUMPU-9 (GIRLS)3rd
2VEER D PATEL5D50mtsU-11 (BOYS)2rd
3PREM OZA 7C600mtsU-14 (BOYS)3RD
4ANNIE PATEL8B100mts, 400mtsU-14 (GIRLS)1st
5DARSHAN JAIN8C200mtsU-14 (BOYS)1st
6ARPITA RAI9E400mtsU-17 (GIRLS)2nd
7LAKSHITA MALIK12A1500 mtsU-19 (GIRLS)2nd

BADMINTON ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVCATEGORYPOSITION
1VIVANA THAKKAR8DU-14 (GIRLS)3rd
2MAAHI NARGOLWALA9EU-17 (GIRLS)3rd
3DHRUV 10U-19 (BOYS)3rd

CHESS ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVCATEGORYPOSITION
1BHAVYA THAKOR4CU-11 (BOYS)1st
2OM GONDALIYA5DU-11 (BOYS)2nd
3SUDHANSH LONE 8DU-14 (BOYS)1st

YOGA ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVAGE CATEGORYPOSITION
1SHRISHTI PANDEY 4AU-14 (GIRLS)1st
2DHANASHREE SONKUSRE5EU-14 (GIRLS)2nd

VOLLEYBALL U-17 BOYS ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVPOSITION
1UTKARSH MOKORAYA9E2nd
2OM BHANUSHALI9B2nd
3NIKHIL JAISSWAL10A2nd
4ANSH PATEL10B2nd
5KUSHAL SHAH10D2nd
6HARSH PATEL 10B2nd
7ARYAN SOLANKI10E2nd
8RAJESH CHAUDHARI10E2nd
9ANKIT PACHORI 10E2nd
10PRINCE CHAUDHARY9B2nd
11HIREN BARIA10A2nd
12PRAKHAR DIXIT 10A2nd

VOLLEYBALL U-19 BOYS ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVPOSITION
1MANISH SHAW12A2nd
2YASH BHANUSHALI 11B2nd
3BHAGIRATH RAJPUROHIT11C2nd
4PARTH SANGHANI12A2nd
5DHURMIL DHARSANDIA12C2nd
6SACHIN VERMA12A2nd
7DEVRAJ GOSHWAMI11B2nd
8PRATIK YADAV12B2nd
9ANKEET SINGH12C2nd
10SHUBAM SURTI12D2nd
11SHUBHAM SINGH12B2nd
12SHUBHAM KASHYAP12A2nd

CHESS ( SELECTED FOR STATE LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVAGE POSITION
1BHAVYA THOKAR 4CU-113rd
2SUDHANSH LONE8DU-14 2nd

SWIMMING ( SELECTED FOR STATE LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVAGE EVENTS
1VIVEK TIWARI10EU-1750M FREE STYLE
2PARTH PRAJAPATI6DU-1450M FREE STYLE
3SHOUNAK ROY7AU-1450M FREE STYLE
4DHYEY BHANDRI7CU-1450M FREE STYLE
5DEEP JYOTI8CU-1450M FREE STYLE
6BHIM VERMA7BU-1450M FREE STYLE
7SAMAY AGARWAL10EU-1750M FREE STYLE

SWIMMING SGFI ( SELECTED FOR STATE LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVAGE EVENTSPOSITION
1PRATIK CHHADE12BEU-1950M BACK STROKE3RD

SWIMMING GIRLS ( SELECTED FOR STATE LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVAGE EVENTS
1PRINCEE HIREN DESAI6DU-1450M FREE STYLE
2SAANI DIPESH PATEL7DU-1450M FREE STYLE
3TRUPTIBEN V. KATARIYA7DU-1450M FREE STYLE
4ANYA A. ARORA8CU-1450M FREE STYLE
5HARDIKA V. SARAF8BU-1450M FREE STYLE

ATHLETIC ( SELECTED FOR STATE LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTSTD/DIVAGE EVENTSPOSITION
1ANNIE HITESH PATEL8BU-14 (GIRLS)100M2nd PLACE
2ANNIE HITESH PATEL8BU-14 (GIRLS)400M1st PLACE
3DARSHAN VIJAY JAIN8CU-14 (BOYS)200M3rd PLACE

FOOTBALL U- 14 BOY ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTCLASS
1SIDHIR PRASAD6
2KASUTABH CHANDEL7
3DARSHAN DHOTRE8
4PIYUSH GHODKE8
5MOH. JAFFER8
6ADITYA PANDEL8
7 YASHPAL RAJ7
8NISHIKESH DAS7
9SURAJ KALE7
10SUDHANSHU YADAV7
11LOVE GIRIAH 7
12JAI GALA5
13KRISH GIRI7
14GUARAV SINGH6

FOOTBALL U- 17 BOY ( SELECTED FOR DISTRICT LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTCLASS
1KAUSHIK PANCHAL10
2CHIRAY PATEL10
3SHUBHAM JANA10
4HARSH PATEL 10
5JEEL BARIA10
6YASH AYANE10
7SARDIQUE MONDAL10
8ANSH SINGH9
9NISARG ANANDA10
10CHAHAL SHARMA10
11RAJESH CHAUDHARY10
12HARSHIL PATEL10
13PARTH UPADHYAY10
14DEV DAVDA9

FOOTBALL ( SELECTED FOR STATE LEVEL)

Sr No.NAME OF STUDENTCLASS
1KAUSHIK PANCHAL10
2SARDIQUE MONDAL10